top of page
Knezikova1085467_ret_crop_foto_Petr_Weigl-1024x1024.jpg

Soprán
Kateřiny Kněžíkové

Pěvecký recitál úspěšné české sopranistky nabídne průřez slavnými operními áriemi.

Gabriel Fauré:

Rêve d´Amour Op. 5, Nr. 2

Les Berceaux Op. 23, Nr. 1

Après un rêve Op. 7, Nr. 1

Chanson d´Amour Op. 27, Nr. 1
Johannes Brahms:
Liebestreu Op. 3, Nr. 1

Am Sonntag Morgen Op. 49, Nr. 1

An ein Veilchen Op. 49, Nr. 2

Feldeinsamkeit Op. 86, Nr. 2
Johannes Brahms:
Intermezzo es moll Op. 118, Nr. 6
Franz Schubert:
Nacht und Träume Op. 43, Br, 2, D. 827
Gretchen am Spinnrade Op. 2, D. 118

Rastlose Liebe Op. 5, Nr. 1, D. 138

-- přestávka --

Klement Slavický:
Ej, srdénko moje - cyklus písní

Antonín Dvořák:
Furiant F dur op. 42 č. 2

Antonín Dvořák:
Cigánské melodie op. 55 - cyklus písní

Kateřina Kněžíková - soprán
David Švec - klavírní doprovod

Úterý 11/4/2023 v 19 hodin

Společenský sál radnice, Pardubice

délka koncertu: 120 minut

Nechte se okouzlit sametovým sopránem

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace, která se vedle opery stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Stěžejním repertoárem jsou díla Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů či Leoše Janáčka a písňová literatura. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Julietta aneb Snář (Bohuslav Martinů) na prknech Národního divadla moravskoslezského. Absolvovala Pražskou konzervatoř a Hudební a taneční fakultu AMU v Praze. V roce 2006 se stala stálou členkou Opery Národního divadla, v současné době zde vystupuje například v inscenacích Rusalka, Cosí fan tutte, Carmen, Kouzelná flétna, Prodaná nevěsta či Jakobín.

 

Koncem roku 2021 vydala u Radioservisu své druhé profilové CD pod názvem „Fantasie“, z nějž vychází koncepce recitálu v Pardubicích. Při rozmýšlení písní pro toto album si Kateřina Kněžíková představovala oblouk a paletu duhy. Jeden barevný odstín napovídají už názvy a texty s tématy snění, noci, měsíce, hvězd, spánku, samoty i osamělosti, klidu – a samozřejmě lásky. Taková je většina uvedených písní Gabriela Faurého, ale také třeba Schubertova Nacht und Träume (Noc a sny). V těchto i dalších písních Brahmsových a mistrovských kompozicích Schubertových může Kateřina Kněžíková uplatnit svůj oblý, měkce sametový soprán s oblouky frází lahodné kantability.

 

Určitým protipólem jsou pak Dvořákovy Cigánské melodie op. 55 na texty českého básníka Adolfa Heyduka. Písně vyznávají celkově svobodu a volnost jako hlavní živel cikánského žití. Jednotlivé písně jsou vybudovány a přiřazeny k sobě se smyslem pro kontrast v náladách a pro účinné vyhrocení celku. Setkaly se s nemalou oblibou pěvců i posluchačů a čtvrtá z nich (Když mne stará matka) se stala jednou z nejproslulejších písní v hudbě světové.

 

O klavírní doprovod i sólové skladby se postará přední český klavírista a dirigent David Švec. Z mnoha jeho uměleckých úspěchů a působišť vyzdvihněme, že se s ním můžete setkat v roli dirigenta v Národním divadle, působí též jako šéfdirigent v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

David Švec foto.jpg
bottom of page