top of page
bartolomej2_pardubice.jpg

Mše svatá

Antonín Dvořák:

Mše D dur, op. 86 ‚‚Lužanská‘‘

Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice a Salvátor Chrudim

Adam Suk - varhany

Tomáš Židek - dirigent

celebruje kněz - Tomáš Petráček 

 

Neděle 12/5/2024 v 9 hodin

kostel sv. Bartoloměje, Pardubice

VSTUP VOLNÝ

Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice založil v roce 1950 významný pardubický sbormistr doc. Vlastislav Novák. Už od dob svého vzniku sdružoval studenty pardubické Vysoké školy chemicko-technologické, kterou sám Novák absolvoval. Pomyslné dirigentské taktovky se po Novákovi ujal jeho žák Jiří Kožnar, pak Ondřej Tajovský a nakonec současný sbormistr Tomáš Židek. Ten je zakladatelem druhého účinkujícího sboru, Salvátoru Chrudim, který začal psát svou historii v roce 1999. Svůj název nese podle známého chrudimského obrazu Nejsvětějšího Salvátora.
Mladý varhaník Adam Suk patří mezi nejvýraznější talenty pardubické konzervatoře, kromě studia varhan ve třídě Pavla Svobody se věnuje i dirigování. I přes svůj mladý věk stihnul natočit své první profilové CD a stal se absolutním vítězem několika varhanních soutěží.
Kněz Tomáš Petráček je českým katolickým teologem, církevním historikem, vysokoškolským profesorem a akademickým kaplanem i vikářem při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové. Vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a působil také na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Má za sebou bohatou publikační činnost v oblasti duchovní literatury.


Dvořákova Lužanská mše patří k nejoblíbenějším a zároveň nejoptimističtějším skladatelovým duchovním dílům. Vytvořil ji k příležitosti vysvěcení kaple na zámku v Lužanech, která patřila významnému českému architektu a mecenáši umění Josefu Hlávkovi. Premiéra se uskutečnila 11. září 1887 po zhruba čtyřměsíční práci, provedení řídil sám autor, na varhany hrál nejvýznamnější český varhanní virtuos té doby, Josef Klička. Ženských pěveckých sól se ujala Zdenka Hlávková a Anna Dvořáková, skladatelova žena. Po pěti letech skladatel mši ještě zinstrumentoval pro symfonický orchestr, sbor a čtyři sólisty.
 

bartolomej_pardubice.jpg
bottom of page