top of page
Vojtěch Pelka (2).jpg

Mladé Barocco

Vojtěch Pelka - kontratenor

Barocco sempre giovane

umělecký vedoucí souboru - Josef Krečmer

Sobota 11/5/2024 v 19 hodin

kostel Nejsvětější Trojice, Sezemice

Barocco sempre giovane – v překladu Baroko stále mladé, je komorní soubor složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Vznikl už v roce 2004. Původně se specializoval na interpretaci skladeb vrcholného baroka, dnes ovšem už jeho repertoár obsahuje skladby všech období, včetně hudby 21. století. V premiéře provedl i řadu skladeb současných autorů.

Vojtěch Pelka je kontratenorista současné mladé operní generace a průkopník kontratenorového oboru v České republice. Absolvoval Konzervatoř Jana Deyla v Praze, v pěvecké třídě prof. Barbory Klozové Velehradské, u níž se nadále pěvecky vzdělává.

Zajímavosti k programu:

Operu La fida ninfa (Věrná víla) zkomponoval Antonio Vivaldi na libreto Scipione Maffeie. Poprvé byla provedena při otevření Teatro Filarmonico ve Veroně dne 6. ledna 1732. Její předehru tvoří typicky trojdílné schéma jednověté skladby rychle–pomalu–rychle. Z ní se později vyvinula klasická symfonie Stamicova či Haydnova typu.

Oratorium Mesiáš zajistilo Georgu Friedrichu Händelovi dodnes trvající slávu, přičemž toto dílo patří k těm nejznámějším, které byly kdy napsané. Sám autor ho během života několikrát na různých místech provedl a mírně dle potřeby upravoval.

BSG1578_Photo Daniel Havel_HQ.jpg
bottom of page