top of page
Ireneusz Wyrwa (fot_edited.jpg

Lesk varhan a žesťů

Ireneusz Wyrwa - varhany

ŽESŤOVÉ KVINTETO KFP

Michal Chmelař - trubka

Martin Maroul - trubka

Marie Kosová - lesní roh

Martin Chmelař - pozoun

Jakub Chmelař - tuba

Sobota 4/5/2024 v 19 hodin

kostel sv. Jakuba Většího, Přelouč

Barokní skvost a slavnostní žestě v dokonalé symbióze polského varhanního virtuosa a hráčů Komorní filharmonie Pardubice.

Přeloučské varhany Abrahama Starcka z Lokte (1659–1709) patří k těm nejstarším a nejvzácnějším barokním varhanám v republice. Přestože nástroj v současnosti čeká na potřebnou generální rekonstrukci, je chloubou regionu.


Ireneusz Wyrwa se narodil v roce 1975 v polském městě Bochnia. Na varhany začal hrát na Státní střední škole Fryderyka Chopina v Krakově. V roce 1999 pak absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích s vyznamenáním. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů u věhlasných umělců (Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman a další), získal 2. cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Felikse Nowowiejského v Poznani. Je aktivní jako organizátor hudebního života a odborníkem na historickou i současnou stavbu varhan.


Žesťové kvinteto Komorní filharmonie Pardubice vzniklo v roce 2013. Doménou souboru jsou především koncerty pro děti, se kterými několik let objížděl Pardubický kraj. Žesťové kvinteto má v repertoáru skladby barokních mistrů, soudobých skladatelů a také řadu skladeb populárních.

žesťový kvintet (2).jpg
bottom of page