top of page
HOnsová foto.jpg

Krása varhan

William Byrd       

The Queen’s Alman

Jan Pieterszoon Sweelinck

Variace "Es-ce Mars"

Pablo Bruna                           

Tiento de 2° Tono sobre la Letanía de la Virgen

Johann Gottlieb Graun

Sonáta pro violu a cembalo   

Johann Christoph Friedrich Bach

Allegretto con Variazioni “Ah vous dirai-je, maman”

Henri Vieuxtemps       

Capriccio pour alto seul  “Hommage à Paganini” op. 55 c moll

Giovanni Morandi
Introduzione, Tema con Variazioni e Finale

Paul Hindemith

Sonáta pro violu solo op. 25 č. 1

Tomasz Adam Nowak

Improvizace – Variace na volné téma

Tomasz Adam Nowak - varhany

Pavla Honsová - viola

Úterý 9/5/2023 v 19 hodin

kostel sv. Jakuba Většího, Přelouč

Nowak_Foto_Gösta Peter.jpg

Na co se můžete těšit?

Varhany jsou asi nejrozmanitějším hudebním nástrojem a každý si pod tímto názvem představí něco jiného. Někdo varhany v koncertní síni, jiný monumentální nástroj v katedrále nebo naopak malý pozitiv ve vesnickém kostelíku. Varhany mohou být různě velké, různě staré, ale také jedinečné, nebo silně podprůměrné. Pokud bychom hledali v pardubickém kraji nástroj, který splňuje přísná kritéria absolutní výjimečnosti, nemůžeme vynechat varhany v kostele sv. Jakuba Většího v Přelouči.

 

Tyto varhany dokončil v roce 1692, tedy před 331 lety Abraham Starck (1659 - 1709). Tento vrcholný představitel tzv. loketské varhanářské školy postavil řadu nástrojů a dodnes se dochoval jen zlomek, například v Plasích nebo Zlaté Koruně. Varhany v Přelouči byly původně vytvořené pro jiný kostel, který dnes již neexistuje. V 18. století je pak po přenesení na současné místo upravil kutnohorský varhanář František Pavel Horák.

 

A právě tento nástroj rozezní varhaník Tomasz Adam Nowak, varšavský rodák, který studoval hru na varhany nejprve doma, poté v Mnichově, Paříži a Amsterdamu. Od roku 2001 je profesorem hry na varhany a improvizace na Hochschule für Musik Detmold a hostujícím profesorem na Chopinově univerzitě ve Varšavě. Kromě toho je od roku 1999 varhaníkem Stadt- und Marktkirche St. Lamberti v Münsteru. Těžištěm jeho tvorby je varhanní hudba barokního génia J. S. Bacha, jehož kompletní varhanní díla několikrát provedl a nahrál.

 

Určitým protipólem koncertu bude spoluúčast vedoucí skupiny viol Komorní filharmonie Pardubice paní Pavly Honsové, absolventky pražské AMU, která přednese mimo jiné i jeden ze světových stěžejních titulů literatury pro violu – Sonátu pro violu č. 1 op. 25 P. Hindemitha.  

bottom of page