tax bez klaves.jpg

Klavírní recitál

Václav Jan Křtitel Tomášek:

Ekloga Es dur op. 47 č. 6

Isaak Berkovič:

Toccata a moll

J. S. Bach / S. Feinberg:

"Largo" ze Sonáty BWV 529 2

L. v. Beethoven:
Sonáta E dur op. 109 3

R. Schumann:

Noveletty op. 21 č. 8 a č. 2

J. Suk:

"Jaro" op. 22a (17´)

A. Skoumal:

Berceuse (2020)

Kejklíř (2016)


Adam Skoumal - klavír

Sára Kolaříková - klavír, host večera

Úterý 19/4/2022 v 19 hodin

Hudební sál radnice, Pardubice

Kdo je Adam Skoumal?

V rámci festivalu nemůže chybět sólový recitál. Hlavním hudebním nástrojem bude v tomto případě klavír. Pozorným příznivcům festivalu neušlo, že došlo ke změně a místo dříve avizované ruské klavíristky Ekateriny Litvintsevy vystoupí v Hudebním sále pardubické radnice český klavírista Adam Skoumala.

Adama Skoumala zná publikum v Evropě, v USA a v Japonsku jako předního českého klavíristu a skladatele. Sólově vystupoval s většinou českých orchestrů (pod taktovkou například Petra Altrichtera, Serge Bauda, Lukasze Borowitze, Jiřího Kouta, Jakuba Hrůši, Leoše Svárovského, Stanislava Vavřínka, Petra Vronského a Andrease Sebastiana Weisera), se Slovenskou filharmonií, s Bamberskými symfoniky vedenými Jonathanem Nottem a s dalšími evropskými orchestry. V minulých letech se Adam Skoumal představil v cyklech České filharmonie, Symfonického orchestru FOK, Pražské komorní filharmonie, Plzeňské filharmonie, Karlovarského symfonického orchestru, na festivalech Pražské Jaro, Moravský podzim, Janáčkův Máj, Concentus Moraviae, Lípa Musica a podnikl také četná zahraniční vystoupení s orchestrem Národního divadla.

 

Jako skladatel na sebe Adam Skoumal poprvé upozornil na soutěži Pražského jara 1998, kde získal se svou kompozicí cenu za nejlepší provedení české soudobé skladby. V sezóně 2006 premiéroval svůj 1. Klavírní koncert s Pražskou komorní filharmonií a ve stejném roce provedl také svůj 2. Klavírní koncert za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie. V létě 2008 zazněla ve světové premiéře na festivalu v chorvatském Dubrovníku skladba Adama Skoumala Djinnia pro housle a klavír v podání Shlomo Mintze, který ji také zařadil do programu svého jihoamerického turné a na recitály v Římě a Miláně. České publikum ji slyšelo na festivalu Pražské Jaro 2009 a její orchestrální verzi se sólistou Jiřím Vodičkou uvedl v roce 2013 Jiří Bělohlávek v přímém přenosu v České televizi. Další Skoumalova houslová kompozice – Variace na cikánskou melodii – byla vybrána jako povinná soudobá skladba pro houslovou soutěž Concours International de Violon 2009 ve švýcarském Sionu a dále na Mezinárodní houslovou soutěž v Buenos Aires v Argentině 2010. Na rok 2014 si Festival Pražské jaro objednal od Adama Skoumala houslový koncert, jehož premiéra zazněla v provedení Romana Patočky, Petera Altrichtera a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 

Adam Skoumal studoval na Pražské konzervatoři u profesorky Evy Boguniové a na Akademii múzických umění ve třídách Jana Panenky a Petera Toperczera. V získávání zkušeností pokračoval na prestižních školách v USA: nejprve obdržel stipendium na Southern Methodist University v Dallasu a o dva roky později na Manhattan School of Music v New Yorku, kde studoval pod vedením Ruth Laredo.

 

Během studií setaké zúčastnil řady mezinárodních mistrovských kurzů, např. s Lazarem Bermanem, Andrásem Schiffem, Philippem Entremontem, Eugenem Indjicem a Mariánem Lapšanským. Adam Skoumal získal 1. cenu na Soutěži českých konzervatoří a 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní soutěži Pražského jara 1998. Za provedení 3. klavírního koncertu S. Rachmaninova obdržel na festivalu Mladé pódium 2000 cenu za nejlepší interpretační výkon. Je také laureátem mezinárodních soutěží v Itálii (Pinerolo 1999), v Portugalsku (Porto 1999), v USA (Leschetizky Competition v New Yorku) a byl finalistou mnoha dalších soutěží (v USA např. W. Naumburg Competition, Hilton Head Competition a East & West Artists Competition).

 

Své bohaté umělecké zkušenosti předává již od roku 2012 studentům Konzervatoře v Praze, kde působí jako pedagog klavíru a komoní hry. Adam Skoumal natočil několik kompaktních disků s díly Schumanna, Dvořáka, Smetany, Rejchy, Janáčka a další nahrávky vlastní Český rozhlas, Česká televize a Radio WQXR v New Yorku. Společnost Arco Diva vydala zatím poslední CD s klavírními koncerty S. Rachmaninova a J. S. Bacha za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

 

S houslistou Milanem Al-Ashhabem úzce spolupracuje již několik let a společně vystupovali na mnoha koncertech doma i v zahraničí. Koncertovali již v New Yorku, ve Vídni a nedávno v komorním cyklu Berlínské filharmonie.

V úvodu koncertu se dvěma skladbami představí vítězka soutěže Komorní filharmonie Pardubice Hraj online! v kategorii hra na klavír a členka Stipendijní akademie MenART Sára Kolaříková.