top of page
daniel-matejca_edited.jpg


Zahajovací koncert

Claude Debussy:
Petite Suite, L65
Sergej Prokofjev:

Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19

-- přestávka --

Richard Strauss:
Serenáda pro dechové nástroje Es dur op. 7

Antonín Dvořák:
Serenáda pro dechové nástroje d moll op. 44 B 77

Daniel Matejča - housle
Komorní filharmonie Pardubice
Vahan Mardirossian - dirigent

Jiří Vejvoda - průvodní slovo

Středa 5/4/2023 v 19 hodin

Sukova síň Domu hudby, Pardubice

délka koncertu: 120 minut

Vahan Mardirossian (2).jpg

Mladý talent, který vás překvapí

Umíme si představit, že o Danielu Matejčovi jste se poprvé doslechli až ve spojení s naším festivalem. Pokud ovšem sledujete svět hudby zblízka, tak už o tomto mladém a mimořádně talentovaném houslistovi z Liberce nějaký ten čas víte. Patří mezi nejnadanější české houslisty nové generace, na housle jej začala učit hrát jeho maminka, když mu byly pouhé 4 roky a nyní, ve svých 17 letech, má na svém kontě hodnotná umístění. Stal se absolutním vítězem Kociánovy houslové soutěže (2019), dostal se mezi finalisty soutěže Concertino Praga (2020), vyhrál mezinárodní televizní soutěžní show Virtuosos V4+ (2021) a nakonec zmíníme jeho dosud největší úspěch, kdy v červenci minulého roku vyhrál ve francouzském Montpellier jako první Čech mezinárodní soutěž Eurovision Young Musician. BRAVO! Není divu, že si jej pozvali k účinkování v rámci festivalu Dvořákova Praha a my máme tu radost, že jej letos na jaře můžeme představit i vám, festivalovým návštěvníkům v Pardubicích. Troufneme si tvrdit, že jeho jméno ještě bude tolik skloňované, jako je tomu  například v případě Pavla Šporcla, a proto byste si jeho premiéru v Pardubicích neměli nechat ujít.

Daniela Matejču při Zahajovacím koncertu doprovodí pořadatel festivalu, kterým je staronově Komorní filharmonie Pardubice. Uslyšíte slavný Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur, op. 19, který se řadí mezi nejslavnější ruské koncerty 20. století.

Na programu koncertu uvedeném výše vidíte další skladby, které zazní pod taktovkou arménského rodáka, absolventa pařížské konzervatoře, dirigenta a světoznámého klavíristy Vahana Mardirossiana. Po mnoho let stál v čele Caen Symphony Orchestra ve Francii. Počínaje koncertní sezónou 2019/2020 je šéfdirigentem City Chamber Orchestra of Hong Kong a od roku 2020 zároveň hudebním ředitelem Orchestre Royale de Chambre de Wallonie. Jak již tušíte, Zahajovací koncert festivalu bude mimořádnou událostí!

bottom of page