Neděle 15. dubna 2021 v 19.00 hodin / Hudební sál Radnice v Pardubicích

Talich – Kabát – BSG

Barocco sempre giovane

Jan Talich – housle

Jiří Kabát – viola

Program:

Antonín Dvořák (1841–1904): Serenáda d moll op. 44

I. Moderato, quasi marcia, II. Minuetto. Tempo di minuetto,

III. Andante con moto, IV. Finale. Allegro molto

Antonín Dvořák (1841–1904): Moravské dvojzpěvy op. 32 a 38 pro housle, violu a smyčce; upravil Jiří Kabát

A já ti uplynu - Veleť vtáčku - Holub na javoře - Možnost - Slavíkovský polečko malý

Zajatá - Dyby byla kosa nabróšená - V dobrým sme se sešli

Jak lépe vzdát čest letošnímu Dvořákovskému výročí než dvěma nádhernými skladbami, které stály u zrodu skladatelova světového věhlasu. Jejich vznik od sebe dělí rok a půl (červenec 1876 a leden 1878) na samém počátku Dvořákova “slovanského období“.  Čiší z nich radostná invenční spontaneita, inspirovaná emocionální čistotou a hloubkou české a moravské lidové hudby. Invence, která učarovala nejen Brahmsovi, ale posléze celému světu. 

Skladby zazní v kongeniálních úpravách Mordechaie Rechtmana a Jiřího Kabáta. Rechtman (*1926) je jedna z největších Izraelských hudebních osobností. Dlouholetý první fagotista Izraelské filharmonie (1946-1991) a držitel významných ocenění, má na svém kontě přes 200 transkripcí pro nejrůznější nástrojová uskupení. 

Skladatel, dirigent a violista Jiří Kabát (*1984), člen souboru Barocco sempre giovane, má za sebou, přes své mládí, mnohé skladatelské úspěchy i bohatou kariéru špičkového komorního hráče. Jejich umělecká svrchovanost a pokora před Dvořákovým géniem nám umožní vychutnat si krásu dechové serenády a Moravských dvojzpěvů v podání smyčcového ansámblu. A to bez nejmenší potřeby srovnávání s originálním nástrojovým  pěveckým obsazením. 

Jsem velmi rád, že mé dlouholeté přání, realizovat tento projekt, se podařilo právě v tento čas. Ve dnech, kdy si připomínáme šedesáté výročí úmrtí dirigenta Václava Talicha, kterého interpretace jeho milovaného Dvořáka provázela celý život.

Jan Talich

Program koncertu

ikona_download-01_edited.jpg
talich_bsg.jpg