top of page
Šporcl2_Vojtěch Vlk - zmenseno.jpg

Šporcl & Vivaldi

Antonio Vivaldi:
Čtvero ročních dob, op. 8

Pavel Šporcl - housle
Barocco sempre giovane

umělecký vedoucí Josef Krečmer
František Kinský - recitace sonetů

Sobota 20/5/2023:

​* od 17 hodin - nově přidaný koncert, na který lze zakoupit vstupenky

* v 19 hodin - vyprodáno

Kostel sv. Vavřince, Seč

Koncert se koná ve spolupráci
a za finanční podpory města Seč.

frantisek-kinsky-kinsky-art-media-2021-03 - kopie.jpg

Best of Vivaldi?

BSG1578_Photo Daniel Havel_HQ.jpg

Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho je přelomovým cyklem, který přinesl zcela novou hudební koncepci: popis a vyprávění děje skrze abstraktní jazyk instrumentální hudby. Ta zvukomalebně vykresluje bublající potoky, zpívající ptáky, pastýře a jeho štěkajícího psa, bzučící ouchy, bouři nebo procházku zamrzlou krajinu. Program Čtvera ročních dob je unikátně popsán v připojených sonetech od neznámého autora, není však vyloučeno, že autorem básní byl sám Vivaldi. Čtveřice houslových koncertů z roku 1725 se záhy po svém vzniku stala jedním z nejoblíbenějších a nehranějších skladatelových děl a zůstála jimi až do současnosti. Jsou to v pravém slova smyslu hity klasiky.

Houslista Pavel Šporcl má Vivaldiho "Čtveráky", jak se často koncertům důvěrně říká, dlouhodobě na repertoáru, a tak je jho působení na festivalu logickým vyústěním dosavadního uměleckého soužití s těmito barokními hudebními perlami. Dávají houslistovi opravdu výjimečnou příležitost mimořádně se zaskvět brilantním interpretačním mistrovstvím. A Pavel Šporcl ve spojení s pardubickým souborem Barocco sempre giovane této možnosti využil již v minulosti bravurně, koncert na Seči jistě nebude výjimkou.

Přednesu sonetů se ujme hrabě František Kinský, kterého můžeme vídat pravidelně nejen na jeho domovském Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, ale i na obrazovkách České televize v roli průvodce dokumentárním cyklem o šlechtických rodech Modrá krev.

bottom of page