• Pardubické hudební jaro

Slavnostním koncertem v nově zrekonstruované Sukově síni Domu hudby zahájí PHJ již 42. ročníkSlavnostní zahajovací koncert

12. března, na Slavnostním zahajovacím koncertu 42. MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU PARDUBICKÉ HUDEBNÍ JARO s podtitulem „Pocta houslím a houslistům“, vystoupí v roli sólistů Václav Hudeček, Josef Špaček a mladí houslisté Marie Hasoňová a Matteo Hager za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Tomášem Braunerem. Tento koncert zahájí nejen tradiční hudební festival, ale také koncertní provoz Sukovy síně Domu hudby po náročné rekonstrukci.


Na dalších 25 komorních i orchestrálních koncertech, operních i crossoverových představeních, budou účinkovat v Pardubicích, Chrudimi, Hradci Králové, Svitavách, Vysokém Mýtě, Hlinsku, Heřmanově Městci, Přelouči a v Sezemicích Pražský komorní orchestr, operní soubor Divadla F. X. Šaldy Liberec, Český filharmonický sbor Brno, komorní soubor Barocco sempre giovane, Wihanovo kvarteto s klavíristou Ivanem Klánským, Smetanovo trio, violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová, klavírní duo Florian Koltun & Xin Wang (Německo, Čina), Escualo kvintet, Pražský synkopický orchestr, Bratři Ebenové, pěvecké duo Kchun, dětský pěvecký sbor Iuventus Cantans, klavírista Lukáš Vondráček, houslista Leoš Čepický, violistka Kristina Fialová, trumpetisté Otto Sauter (Německo), varhaník Enrico Zanovello (Itálie), basbarytonista Gustáv Beláček (Slovensko), hobojista Martin Daněk – vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019, Marek Eben v roli recitátora a další. Vybrané koncerty festivalu bude slovem provázet PhDr. Jiří Vejvoda. Dramaturgie Pardubického hudebního jara věnuje každoročně pozornost výročím významných událostí i osobností. V letošním roce si připomeneme kulatá výročí narození hudebních skladatelů Vítězslava Nováka - 150 let, Bohuslava Martinů - 130 let, Ludwiga van Beethovena - 250 let a 350 let od úmrtí Jana Ámose Komenského.

V Pardubicích uzavře festival 17. dubna Slavnostní závěrečný koncert s Pražským komorním orchestrem a sólisty Leošem Čepickým, Gustávem Beláčkem a Martinem Daňkem opět v Sukově síni Domu hudby. V okolních městech však bude Pardubické hudební jaro pokračovat dalšími koncerty v rámci „Festivalových ozvěn“. Definitivní tečkou za letošním Pardubickým hudebním jarem bude koncert s názvem „Lesk barokní trubky a smyčců“ v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě 29. dubna, na kterém vystoupí spolu s komorním souborem Barocco sempre giovane a dalšími sólisty světoznámý německý trumpetista Otto Sauter.

Pardubické hudební jaro