top of page

Jiří Bárta a jeho Bach ve Společenském sálu zámku v Pardubicích


Pardubické hudební jaro na podzim“ bude pokračovat koncertem charismatického violoncellisty Jiřího Bárty ve Společenském sálu zámku v Pardubicích ve čtvrtek 30. září 2021 v 19 hodin. Jeho hostování v Pardubicích bude pokračovat seminářem pro studenty pardubické konzervatoře v pátek 1. října, přístupným i pro širší veřejnost.


Fenomenální violoncellista Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu 90. let a brzy se dostal do mezinárodní ligy předních světových violoncellistů.

Po skvělém uvedení kompletu Beethovenových sonát na „podzimním“ PHJ 2020 přichází nyní s dalším titánským projektem, jímž je soubor šesti Bachových suit pro sólové violoncello. Každý koncert s takovýmto programem představuje vypjatý, technicky i interpretačně nanejvýš náročný sólistický výkon. Souborně v rámci jednoho koncertu hrají Bachovy suity jen ti nejlepší světoví violoncellisté. Bárta k suitám přistupuje jako k jedinému a nedělitelnému celku. „Vzpomínám na chvíli, kdy jsem před lety hrál komplet poprvé. Bylo to jako zjevení: jednotlivé suity se mi zpodobnily v dokonalém tvaru jako symfonie o šesti větách, jako příběh života o šesti kapitolách; naprosto logická a prokomponovaná skladba.“ Na zámku v Pardubicích bude hrát Jiří Bárta na barokní violoncello se střevovými strunami, podle jeho vyjádření se tím přiblíží pravděpodobné originální podobě, namísto expresitivy, obvyklé u interpretů předchozích generací, bude celkové vyznění Bacha spíše meditativnější.


Josef Krečmer, umělecký ředitel a dramaturg MF Pardubické hudební jaroComments


bottom of page