Europe for Festivals Festivals for Europe
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakty
Pořadatel
Pardubické hudební jaro

To nejlepší z baroka

Neděle 10. dubna 2016 v 18 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích
- vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru Pardubice a online na ticketportal.cz

Pondělí 9. května 2016 v 18 hodin / Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě
- vstupenky lze zakoupit Turistickém informačním centru Vysoké Mýto online na ticketportal.cz

J. S. Bach: Toccata a fuga d moll, A. Vivaldi: Čtvero ročních dob

BAROCCO SEMPRE GIOVANE
PAVEL ŠPORCL – housle
PAVEL SVOBODA – varhany

Účinkují

BAROCCO SEMPRE GIOVANE
PAVEL ŠPORCL – housle
PAVEL SVOBODA – varhany

Program

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Toccata a fuga d moll BWV 565

Fritz Kreisler (1875–1962): Koncert C dur pro housle, smyčce a varhany ve stylu A. Vivaldiho

 1. Allegro energico, ma non troppo
 2. Andante doloroso
 3. Allegro molto

Antonio Vivaldi (1678–1741): Le Quatro Stagioni Op. 8 No. 1–4

Koncert E dur „Jaro“

 1. Allegro
 2. Largo e pianissimo sempre
 3. Allegro

Koncert g moll „Léto“

 1. Allegro non molto
 2. Adagio
 3. Presto

Koncert F dur „Podzim“

 1. Allegro
 2. Adagio molto
 3. Allegro

Koncert F moll „Zima“

 1. Allegro non molto
 2. Largo
 3. Allegro

O programu

Cyklus koncertů Čtvero ročních období pro housle a orchestr je nejslavnějším dílem italského barokního skladatele Antonia Vivaldiho. Čtvero ročních období, 1. až 4. houslový koncert, pochází pravděpodobně z roku 1725. Je rozdělen na čtyři části, takzvané sonety: jaro, léto, podzim a zima. Vivaldi v nich popisuje průběh celého roku. Každé roční období se skládá z několika vět: jaro (ptáci, potůčky, pastýřská idyla, venkovský tanec), léto (Zefyr, Boreás, klid, komáři, bouřka, vichřice), podzim (tanec, žně, opilý spánek, lov, útěk), zima (chlad, vítr, déšť, krb, na ledě).

O interpretech

Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem současné mladé generace houslistů. Studoval na pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU ve třídě prof. Václava Snítila a v letech 1991–1996 v USA. Nejprve na Jižní metodistické universitě v Dallasu u Eduarda Schmiedera, pak na Brooklyn College u Itzhaka Perlmana a Masaa Kawasakiho. Ve studiu pokračoval na Juilliard School u pedagogické legendy Dorothy DeLay. Zúčastnil se také několika seminářů a mistrovských kurzů u Isaaka Sterna, Pinchase Zukermana a Idy Haendelové. Je nositelem mnoha významných cen – laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro (1997), Ceny Společnosti Bohuslava Martinů (1996), vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition (1993), po níž následovalo světové turné (Amsterdam, New York, Los Angeles), laureátem soutěže ARD Mnichov (1992). Pavel Šporcl vystupuje na koncertech nejen v Evropě (Německo, Rakousko, Velká Británie, Holandsko, Itálie, Španělsko), ale i v USA, Kanadě a Japonsku.

Pavel Svoboda je laureát soutěže Pražské jaro 2013 a absolvent HAMU v Praze. Hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích (Josef Rafaja a Václav Rabas), absolvoval Akademii múzických umění v Praze ve třídě Jaroslava Tůmy a stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Účastnil se kurzů významných varhaníků (Susan Landale, Olivier Latry, Ton Koopman) a na magisterské studium navázal disertací, na které pracuje v rámci doktorského studia HAMU v Praze. Je laureátem řady mezinárodních soutěží a v letošním roce zahraje recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku, Číně a to na prestižních pódiích (Katedrála Marseille, Beijing Concert Hall, Passau atd.). Je dramaturgem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje na záchranu a obnovu cenných historických varhan.

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004 violoncellistou Josefem Krečmerem. Má za sebou již stovky významných koncertů, je často zván na zahraniční koncertní turné i mezinárodní hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, České hudební slavnosti, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Mladé pódium, Svátky hudby v Praze, Podblanický podzim, Theatrum Kuks, Čarovné tóny Macochy, Klášterní hudební slavnosti, Festival Mitte Europa, The Ohrid Summer Festival, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, Kammermusik um halb acht Basel, Bach Istanbul‘da, IMusicFest of George Lobkowicz, atd.), spolupracuje s televizními i rozhlasovými stanicemi, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Spolupracuje s předními českými i zahraničními sólisty i s celou řadou vynikajících mladých hudebníků, laureátů mezinárodních interpretačních soutěží.