Europe for Festivals Festivals for Europe
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakty
Pořadatel
Pardubické hudební jaro

Le Quattro Stagioni

Pondělí 27. dubna 2015 v 19 hodin / Kostel Nejsvětější Trojice v Sezemicích
- vstupenky lze zakoupit v Městské knihovně Sezemice, Turistickém informačním centru Pardubice a online na ticketportal.cz

Úvod koncertu bude patřit varhanám kostela Nejsvětější Trojice v Sezemicích. Laureát mezinárodní soutěže Pražského jara, varhaník a cembalista souboru Barocco sempre giovane, Pavel Svoboda, zahraje na nedávno zrekonstruovaný nástroj slavnou Toccatu a fugu d moll BWV 565 J. S. Bacha.
Cyklus Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho provede soubor Barocco sempre giovane se svojí první houslistkou, Ivou Kramperovou. Celý koncert bude provázet svým nezaměnitelným hlasem Alfred Strejček. Přednese také sonety, které napsal A. Vivaldi jako součást cyklu Čtvero ročních dob.

Barocco sempre giovane
Iva Kramperová
Pavel Svoboda
Alfred Strejček

Účinkují

Barocco sempre giovane
Iva Kramperová – housle
Pavel Svoboda – varhany
Alfred Strejček – recitace

Program

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Toccata a fuga d moll BWV 565

Antonio Vivaldi (1678–1741): Čtvero ročních dob op. 8 č. 1 - 4

Jaro / Koncert E dur

 1. Allegro
 2. Largo
 3. Allegro

Léto / Koncert g moll

 1. Allegro non molto
 2. Adagio
 3. Presto

Podzim / Koncert F dur

 1. Allegro
 2. Adagio molto
 3. Allegro

Zima / Koncert f moll

 1. Allegro non molto
 2. Largo
 3. Allegro

O programu

Antonio Vivaldi nepochybně patří k nejvýznamnějším tvůrcům instrumentálního slohu na přelomu 17. a 18. století. Ve Vivaldiho díle dozrávají typické barokní instrumentální formy, jako je concerto grosso a sinfonia. Patrně nejslavnějším Vivaldiho koncertem je skladba Čtvero ročních období. Obsahuje četné zvukomalebné prvky, je oslavou přírody i lidského života.

O interpretech

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004 violoncellistou Josefem Krečmerem. Má za sebou již stovky významných koncertů, je často zván na zahraniční koncertní turné i mezinárodní hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, České hudební slavnosti, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Mladé pódium, Svátky hudby v Praze, Podblanický podzim, Theatrum Kuks, Čarovné tóny Macochy, Klášterní hudební slavnosti, Festival Mitte Europa, The Ohrid Summer Festival, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, Kammermusik um halb acht Basel, Bach Istanbul'da, IMusicFest of George Lobkowicz, atd.), spolupracuje s televizními i rozhlasovými stanicemi, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Spolupracuje s předními českými i zahraničními sólisty i s celou řadou vynikajících mladých hudebníků, laureátů mezinárodních interpretačních soutěží.

Iva Kramperová absolvovala pardubickou konzervatoř u Vladimíra Kulíka a Akademii múzických umění v Praze u Ivana Štrause a Leoše Čepického. Zúčastnila se řady interpretačních kurzů v ČR (Václav Hudeček, Ivan Štraus) i zahraničí (Régis Pasquier – Francie). Je laureátkou Mezinárodní soutěže Beethovenův Hradec, Soutěže konzervatoří ČR, Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka, obdržela ocenění za nejlepší interpretaci díla Leoše Janáčka i cenu Nadace Český hudební fond.

Pavel Svoboda, laureát mezinárodní soutěže Pražského jara, je jedním z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace.

Alfred Strejček se od sedmnácti let věnoval divadlu. Po studiích na brněnské JAMU přesídlil do Prahy, kde působil nejdříve v Divadle Jiřího Wolkera a v experimentálním divadle divadle Maringotka. Brzy se ovšem stal členem souboru Divadla Za branou.Významná je jeho práce pro Český rozhlas - rozhlasový archiv obsahuje okolo tisíce pořadů, na kterých se podílel. Spolupracuje s kytaristou Štěpánem Rakem, herečkou Jitkou Molavcovou, hudebníkem Jiřím Pavlicou a mnoha dalšími.