Europe for Festivals Festivals for Europe
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakty
Pořadatel
Pardubické hudební jaro

Hommage à W. A. Mozart

Neděle 17. dubna 2016 v 17 hodin / Poutní chrám Panny Marie Pomocné v Luži
- vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru Luže a online na ticketportal.cz

Pondělí 18. dubna 2016 v 19 hodin / Divadelní sál Občanské záložny v Přelouči
- vstupenky lze zakoupit v Kulturních službách města Přelouče

Neděle 24. dubna 2016 v 17 hodin / Kostel Nejsvětější Trojice v Sezemicích
- vstupenky lze zakoupit v Městské knihovně Sezemice a online na ticketportal.cz

Hudebně-literární pořad ke 260. výročí narození W. A. Mozarta

BAROCCO SEMPRE GIOVANE
MARTINA KOCIÁNOVÁ – mezzosoprán
ALFRED STREJČEK – umělecký přednes

Účinkují

BAROCCO SEMPRE GIOVANE
MARTINA KOCIÁNOVÁ – mezzosoprán
ALFRED STREJČEK – umělecký přednes

Program

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Chámová sonáta C dur KV 336

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Figarova svatba KV 492 – Voi che sapete

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Eine kleine Nachtmusik, KV 525

  1. Allegro
  2. Romanze. Andante
  3. Menuetto. Allegretto
  4. Rondo. Allegro

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Andante F dur KV 616

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Ave Verum Corpus KV 618

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Adagio a Fuga c moll K 546

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Vesperae solennes de confessore KV 339, Laudate Dominum pro soprán a smyčce

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Divertimento F dur KV 138

  1. Allegro
  2. Andante
  3. Presto

Změna programu na jednotlivých koncertech vyhrazena.

O programu

V letošním roce si připomínáme 260. výročí Wolfganga Amadea Mozarta. Životní osudy a tvorba geniálního skladatele jsou neodmyslitelně spojeny s Prahou a Čechami. Mozart navštívil Prahu celkem pětkrát, ale z toho dvakrát jen projížděl. Jeho pobyty byly pro Prahu i pro něho samotného velice významné. Během první návštěvy připravil premiéru své Pražské symfonie, osobně dirigoval Figara a dostal objednávku na operu pro Prahu, kterou se stala při další návštěvě opera Don Giovanni.

O interpretech

Martina Kociánová vystudovala klasický zpěv na Lidové konzervatoři v Ostravě a do divadla vstoupila prostřednictvím muzikálu. Později se zaměřila především na klasickou hudbu. Mezi nejčetnější patří spolupráce s kytaristou Lubomírem Brabcem, houslistou Jaroslavem Svěceným či Wihanovým kvartetem. Zároveň spolupracovala či spolupracuje s řadou těles, například Severočeskou filharmonií, Královéhradeckou filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava. Koncertovala nejen na domácích scénách, ale také v Německu, Rakousku, Japonsku či na Kypru. Za činnost v oblasti umění jí v roce 2002 udělila Evropská unie umění Cenu Gustava Mahlera.

Alfred Strejček se od sedmnácti let věnoval divadlu. Po studiích na brněnské JAMU přesídlil do Prahy, kde působil nejdříve v Divadle Jiřího Wolkera a v experimentálním divadle divadle Maringotka. Brzy se ovšem stal členem souboru Divadla Za branou. Významná je jeho práce pro Český rozhlas – rozhlasový archiv obsahuje okolo tisíce pořadů, na kterých se podílel. Spolupracuje s kytaristou Štěpánem Rakem, herečkou Jitkou Molavcovou, hudebníkem Jiřím Pavlicou a mnoha dalšími.

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004 violoncellistou Josefem Krečmerem. Má za sebou již stovky významných koncertů, je často zván na zahraniční koncertní turné i mezinárodní hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, České hudební slavnosti, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Mladé pódium, Svátky hudby v Praze, Podblanický podzim, Theatrum Kuks, Čarovné tóny Macochy, Klášterní hudební slavnosti, Festival Mitte Europa, The Ohrid Summer Festival, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, Kammermusik um halb acht Basel, Bach Istanbul‘da, IMusicFest of George Lobkowicz, atd.), spolupracuje s televizními i rozhlasovými stanicemi, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Spolupracuje s předními českými i zahraničními sólisty i s celou řadou vynikajících mladých hudebníků, laureátů mezinárodních interpretačních soutěží.