Europe for Festivals Festivals for Europe
Tiskové zprávy
Napsali o nás
Kontakty
Pořadatel
Pardubické hudební jaro

Hommage a J. S. Bach e G. F. Händel

Čtvrtek 26. února 2015 v 19 hodin / Rytířský sál zámku v Pardubicích
- vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru Pardubice a online na ticketportal.cz

Pátek 27. února 2015 v 19 hodin / Divadelní sál Občanské záložny v Přelouči
- vstupenky lze zakoupit v Kulturních službách města Přelouče

Komorní soubor Barocco sempre giovane spolupracuje pravidelně s významnými českými i zahraničními sólisty. 330. výročí narození dvou velikánů barokní hudby (oba narozeni 1685) připomene společným koncertem s vynikajícím francouzským varhaníkem, cembalistou a dirigentem, rytířem francouzského řádu umění a literatury, Stéphanem Béchy.

Barocco sempre giovane
Stéphane Béchy

Účinkují

Barocco sempre giovane
Stéphane Béchy, rytíř národního řádu Arts et Lettres (Francie) – cembalo

Program

Georg Friedrich Händel (1685–1759): Concerto grosso h moll, op. 6/12

 1. Largo
 2. Allegro
 3. Larghetto, e piano
 4. Largo
 5. Allegro

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Koncert č. 1 d moll pro cembalo a smyčce, BWV 1052

 1. Allegro
 2. Adagio
 3. Allegro

Georg Friedrich Händel (1685–1759): Koncert pro cembalo a smyčce B dur, op. 4 č. 6 (HWV 294)

 1. Andante. Allegro
 2. Larghetto
 3. Allegro moderato

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Koncert D dur pro 3 housle, smyčce a basso continuo, BWV 1064r

 1. Allegro
 2. Adagio
 3. Allegro

O programu

V letošním roce si připomínáme významné výročí 330 let od narození Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. I když se oba narodili ve stejném roce, nikdy se i přes Bachovu snahu, za svého života nesetkali. Ani svou tvorbou si nebyli zcela podobní. Bach, který se z dnešního pohledu profiloval zejména jako autor duchovní hudby, nikdy nenapsal žádnou operu. Händel jich napsal více než čtyřicet. Jedno mají však přeci jen společné. Oba skladatelé svým dílem ovlivnili celé nastupující generace umělců.

O interpretech

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004 violoncellistou Josefem Krečmerem. Má za sebou již stovky významných koncertů, je často zván na zahraniční koncertní turné i mezinárodní hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, České hudební slavnosti, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Mladé pódium, Svátky hudby v Praze, Podblanický podzim, Theatrum Kuks, Čarovné tóny Macochy, Klášterní hudební slavnosti, Festival Mitte Europa, The Ohrid Summer Festival, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, Kammermusik um halb acht Basel, Bach Istanbul'da, IMusicFest of George Lobkowicz, atd.), spolupracuje s televizními i rozhlasovými stanicemi, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Spolupracuje s předními českými i zahraničními sólisty i s celou řadou vynikajících mladých hudebníků, laureátů mezinárodních interpretačních soutěží.

Stéphane Béchy (*1963) studoval hru na varhany u René Brethomé a Marie-Claire Alain a hru na cembalo u Davitta Moroneyho a Oliviera Baumonta. Své znalosti repertoáru staré hudby předává studentům konzervatoře v Rotterdamu, na Northwestern University v Chicagu, na univerzitě v Bělehradě a na univerzitě v Soulu. Stéphane Béchy je ředitelem Conservatoire a Rayonnement Régional, uměleckým ředitelem Orchestre de Caen, ředitelem festivalů Festival of Contemporary Music "Aspects des Musiques d'Aujourd'hui" a Festival International d'Orgue de Caen, který založil. Přivedl do hlavního města Normandie nejvýznamnější umělce a skladatele současnosti, kupř. Kryštofa Pendereckeho, George Crumba, Elliotta Cartera, Petera Eötvöse, Tristana Murail, Nelsona Freireho, Arto Noras, Marie-Claire Alain, Emmanuela Pahuda, Ensemble Intercontemporain, London Sinfonietta, Beaux Arts Trio ad.Předsedá mnoha komisím Národní konzervatoře hudby a tance v Paříži a je členem porot mnoha mezinárodních soutěží. Je rovněž rytířem francouzského národního řádu Arts et Lettres.